Dobre CV to często podstawa, by w ogóle dostać się w proces rekrutacji. Wysyłając CV nie można się zniechęcać. Szacuje się bowiem, że na 50 wysłanych aplikacji otrzymuje się 3-5 zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne i jest to uważane za dobry wynik (chociaż dla osoby poszukującej pracę może to być bardzo demotywujące). Dlatego nie zniechęcaj się, korzystaj z efektu skali i wysyłaj dużo aplikacji.
Podstawowe zasady
Przede wszystkim Twoje CV musi być czytelne i pozbawione błędów w tym literówek. To niby oczywiste, ale rekruterzy spotykają się nadal z ogromnym odsetkiem niechlujnie napisanych życiorysów i listów motywacyjnych, a takie-trafiają po prostu do kosza. Modyfikuje swoje CV przed wysłaniem do kolejnych firm. Na przykład: pod imieniem i nazwiskiem dodaj nazwę stanowiska, na które aplikujesz. Takie zmiany, pozwolą dostosować bardziej swoje CV pod wymagania danej firmy. Postaraj się zmieścić na jednej stronie, nie zawsze jest to możliwe, wówczas umieść na pierwszej stronie najważniejsze informacje. Umiejętności oraz podsumowanie zawodowe powinny znaleźć się w widocznych miejscach CV. Pamiętaj by zacząć od najistotniejszych informacji w CV. By przyciągnąć uwagę do tych sekcji, które wydają się najważniejsze w danej rekrutacji stosuj odstępy, pogrubienia, a nawet inny kolor czcionki. Nie ulegaj iluzji, że im więcej tym lepiej. Rekruter nie przeczyta bloku tekstu, nawet najbardziej merytorycznego. Umiejętność syntezy jest kluczowa podczas pisania dobrego CV.
Odpowiednio opisz swoje doświadczenie
Doświadczenie to ten element CV, na które rekruter zwróci najpilniejszą uwagę. W doświadczeniu najważniejszą rolę odgrywają 2 ostatnie stanowiska, jakie piastowałeś. Użyj pogrubienia, aby odróżnić nazwę stanowiska oraz pracodawcę od opisu doświadczenia wykonywanych obowiązków. Opisując swoje doświadczenie i umiejętności unikaj ogólników i operuj konkretnymi i mierzalnymi danymi oraz pamiętaj, by umieszczać konkretne daty. Nie pomijaj dat miesięcznych, chcąc wydłużyć czas swojego zatrudnienia, rekruterzy są na to wyczuleni. Jaki mieszalne dane można tu umieścić? Najłatwiej zobrazować to przykładem. Zamiast w dziale doświadczenie napisać „sprzedaż produktów XYZ” napiszmy „w ciągu 12 ostatnich miesięcy zrealizowałem 150% planów sprzedażowych".
Twoje umiejętności-znajdź odpowiednie miejsce
Często popełnianym błędem jest umieszczanie tych informacji na końcu. W ogóle błędem jest trzymanie się utartych schematów kolejności sekcji. Umieść umiejętności na górze lub w widocznym miejscu i podobnie jak doświadczenie zilustruj je liczbami. Na przykład, zamiast pisać „kierowanie zespołem" napisz konkretnie-ile osób Ci podlegało. Jeśli znasz jakiś program, czy język napisz w jakim stopniu.
Lepsze jest wrogiem dobrego
Najczęściej lejemy wodę w sekcji wykształcenie, wrzucając tam wszystkie możliwe informacje od przedszkola. To błąd. Nie musisz opisywać wszystkich etapów edukacji, ale te najważniejsze, ostatnie, a przede wszystkim te, które będą pomocne przy danej aplikacji (nazwa i adres Twojego liceum nikogo nie zainteresuje).
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres |