Posiadanie samochodu to w XXI wieku niemal konieczność. Niestety nie każdego stać, aby auto kupić za gotówkę. W takich sytuacjach można sięgnąć po kredyt na samochód. Pozwoli on sfinansować zakup nowego lub używanego pojazdu. Kredyt na samochód można zaciągnąć zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Instytucje te proponują różne typy kredytu samochodowego. Aby móc wybrać najlepszą dostępną na rynku ofertę, warto skorzystać z kalkulatora kredytowego. Jak on działa i w czym może pomóc?


Kredyt na samochód – co kupisz za pożyczone pieniądze?

Kredyt na samochód jest jednym z kredytów celowych. Oznacza to, że pożyczone środki można wydać na ściśle określony cel. Zgodnie z prawem otrzymane w jego ramach pieniądze można wydać na zakup samochodu nowego lub używanego. A także przyczepy, kampera, motocykla, skutera, quada, traktora czy maszyny budowlanej. Kredyt samochodowy zaciągnąć może zarówno osoba fizyczna, jak i firma.

Jaki kredyt na samochód wybrać?

Kredyt samochodowy występuje w kilku formach. Jego koszt, a więc najważniejsza dla kredytobiorcy rzecz zależna jest od typu zobowiązania, jakie się zaciągnie. Standardowym wyborem jest tradycyjny kredyt, który spłaca się co miesiąc w ramach rat kapitałowo odsetkowych. Raty uiszcza się zgodnie z harmonogramem, który jest integralną częścią umowy kredytowej. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie dają banki.

Kredyt samochodowy z wkładem własnym

Jednym z korzystniejszych kredytów samochodowych jest ten z wkładem własnym. Aby go zaciągnąć, należy posiadać ok. 50-60% wartości samochodowy w gotówce, resztę sumy na zakup pojazdu pożycza się od banku. Kredyt na samochód z wkładem własnym spłaca się w jednej racie. Termin jej uiszczenia ustalany jest indywidualnie z bankiem. Może to być 3 miesiące, rok lub 2 lata. Popularność tego kredytu wynika z tego, że nie jest on oprocentowany. Warunek posiadania znacznej sumy na wkład własny niestety uniemożliwia wielu osobom skorzystanie z tej atrakcyjnej opcji.

Rata balonowa – na czym polega?

Kredyt balonowy na samochód to kolejna propozycja banków dla osób, które chcą zakupić pojazd, a nie dysponują odpowiednią gotówką. Rata balonowa to ta bardzo niska. Spłaca się ją przez cały okres trwania umowy z bankiem, dopiero na sam koniec okresu kredytowania dochodzi do wyrównania. W praktyce oznacza to, że ostatnia rata balonowa jest wysoka i stanowi wyrównanie wartości auta.

Kredyt na samochód używany

Wyżej wymienione kredyty samochodowe można zaciągać zarówno na samochód nowy, jak i używany. Chcą jednak kupić pojazd z rynku wtórnego, należy pamiętać o ograniczeniach, jakie nakłada bank. Nie udzieli on wsparcia w przypadku, gdy będzie chciało się zakupić samochód starszy niż 15 lat. Kredyt na samochód używany może także generować wyższe koszty niż ten zaciągany na auto prosto z salonu. Zasada, która obowiązuje przy kredytach samochodowych, mówi, że im młodszy samochód, tym niższe koszty pożyczki. W porównaniu ich pomoże kalkulator kredytu samochodowego. Działa on online i porównuje oferty wszystkich kredytów samochodowych dostępnych na rynku, wskazuje także ich całkowite koszty.

Chcesz znaleźć więcej informacji o kredycie samochodowym, wejdź na http://www.finansekowalskiego.pl/