W Polsce kredyty hipoteczne są udzielane przez kilkanaście banków. Poszczególne oferty różnią się między sobą oprocentowaniem i pozostałymi kosztami, wysokością dostępnych kwot oraz wymaganiami wobec kredytobiorców. By wybrać tę najkorzystniejszą, a jednocześnie zredukować ryzyko odrzucenia wniosku, niezbędna jest szeroka wiedza z zakresu finansów oraz rozeznanie w aktualnej sytuacji na rynku.

Przeciętny kredytobiorca ze znalezieniem odpowiedniego kredytu może mieć spore problemy. Jest to o tyle istotne, że podpisując umowę, wiąże się z bankiem na co najmniej kilkanaście lat, a składanie wniosków, które prawdopodobnie zostaną odrzucone, to nic innego, jak marnowanie czasu. Przynajmniej z tych względów warto więc rozważyć współpracę z doradcą kredytowym. Jak to rozwiązanie wypada w porównaniu z samodzielnym wyborem oferty? Sprawdzamy.

Kredyt hipoteczny – z doradcą czy samodzielnie? Wybór najlepszych warunków

Przy wyborze kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszy z nich to na pewno RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania – wskaźnik mówiący o tym, jaką część spłacanych rat w ujęciu rocznym stanowią opłaty. Poza nim, kredytobiorca musi przeanalizować też między innymi:

  • proporcje kosztów – to, jaką ich część stanowi prowizja, a jaką odsetki;

  • wymagania co do zdolności kredytowej – od nich zależy, czy ma szanse na otrzymanie danego kredytu;

  • minimalną kwotę wkładu własnego – teoretycznie, według rekomendacji S KNF-u, nie może ona być niższa niż 20 procent wartości nieruchomości, ale wykupując odpowiednie ubezpieczenie, można ją obniżyć;

  • okres kredytowania – im dłuższą umowę oferuje bank, tym niższe będą miesięczne raty;

  • rodzaj rat – może wybierać między ratami stałymi, a malejącymi (bardziej opłacalnymi, ale wymagającymi większej zdolności);

  • pozostałe warunki umowy;

Ocena poszczególnych warunków wymaga specjalistycznej wiedzy. Popełnienia ewentualnych błędów, można uniknąć, współpracując z doradcą. Klienci z województwa śląskiego taką ofertę znajdą na https://silesiafinanse.pl.

Kredyt hipoteczny. Czy warto współpracować z doradcą? Oszczędność czasu

Wyszukanie wszystkich ofert, znalezienie ich parametrów oraz przeprowadzenie analizy jest nie tylko trudne, ale też czasochłonne – zwłaszcza, jeśli robimy to po raz pierwszy. Dzięki pomocy doradcy kredytowego możemy zaoszczędzić nawet kilka dni researchu i jeszcze więcej stresu. Co więcej, korzystając z niego usług, redukujemy ryzyko, że wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Jest to możliwe dzięki szczegółowej analizie naszej zdolności kredytowej oraz znajomości wymagań poszczególnych banków.

Doradca kredytowy. Jak pomoże przy kredycie hipotecznym? Pomoc na każdym etapie

Usługi doradcy finansowego obejmują pomoc na każdym etapie starań o kredyt – od oceny zdolności kredytowej, przez złożenie wniosku w odpowiednich bankach, aż po podpisanie umowy. Dobry doradca może ponadto udzielić wskazówek niezwiązanych bezpośrednio z kredytem – na przykład tego, jak oszczędzać i odłożyć pieniądze na wkład własny. Kontaktując się z bankiem samodzielnie, jesteśmy zaś pozbawieni dostępu do fachowych porad, przez co ryzyko popełnienia błędów znacząco rośnie.