QR to skrót od angielskiego Quick Response Code. Jest to graficzna prezentacja pewnych informacji, które odczytać można przy pomocy specjalnych kodów QR lub aplikacji dostępnych obecnie na każdym nowoczesnym smartfonie. Jest to bardzo wygodna metoda, która znajduje zastosowanie już nie tylko w biznesie. Czym są kody QR i do czego służą? Sprawdźmy!

Czym są kody QR?

Istotę działania kodów QR porównać można do kodów kreskowych. Jest to duże uproszczenie, które pozwala w sposób obrazowy wytłumaczyć istotę działania. Tak jak w sklepie towary identyfikowane są przy kasie na podstawie kodu kreskowego, podobnie jest z kodem QR pozwala on zapisać pewne informacje, a po ich zeskanowaniu rozszyfrować i przedstawić w wersji czytelnej dla użytkownika. Kod QR to skompresowany zestaw informacji zapisany przy pomocy modułów o różnej wielkości i kształcie, które zostały “narysowane” w kontrastowych barwach (biel i czerń są najczęściej wykorzystywane, jednak to nie jedyne możliwości). Jeśli zainteresował Cię temat i chcesz dowiedzieć się więcej o genezie kodów QR, to sprawdź ten artykuł.

Jakie informacje przechowują kody QR?

Zaletą tego niewielkiego, graficznego znaku jest możliwość przechowania naprawdę sporej ilości informacji o różnych typie. Odpowiednio zaprojektowane moduły w kodzie QR pozwalają przechować adres URL strony internetowej firmy, adres e-mail, dane kontaktowe firmy czy wiadomość tekstową. Zestaw informacji może być różny, w zależności od potrzeb. Co ciekawe, tworzenie kodu nie jest skomplikowane, a w Internecie znaleźć można specjalne programy ułatwiające ich tworzenie. Dzięki temu stają się one popularne również w życiu prywatnym - czy to nie świetne rozwiązanie aby otrzymać nietypowe życzenia urodzinowe? 

Każdy, kto miał styczność z kodami QR wie, że ich wygląd różni się między sobą. Mniejsze i większe moduły i biało-czarne wzory, o różnym stopniu zagęszczenia, zależą m.in. od tego, jak wiele informacji i jakiego rodzaju zostało zapisanych. W obecnie wykorzystywanych standardach wyróżnia się aż 40 wersji kodów QR, które między sobą różnią się rozmiarem oraz pojemnością.

Sprawdź poradnik, o tym jak zabezpieczyć swój komputer: https://nano.komputronik.pl/n/jak-zabezpieczyc-komputer-haslem/

Generowanie i skanowanie kodu QR

Skanowanie kodu jest bardzo proste. Obecnie wystarczy smartfon ze zwykłym aparatem fotograficznym, nie trzeba nawet instalować specjalnych aplikacji, ponieważ większość urządzeń posiada wbudowane skanery dla kodów QR. Wystarczy uruchomić aparat, przyłożyć do niego kod i odczytać rozszyfrowaną informację. Prawda, że nic skomplikowanego?

A jak wygląda kwestia generowania kodu? To zadanie może być nieco trudniejsze, jednak nie jest szczególnie skomplikowane dzięki darmowym generatorom kodów, które dostępne są w Internecie. Najczęściej są to proste aplikacje, które w sposób intuicyjny pozwolą wygenerować własny kod QR. Wystarczy bowiem wprowadzić odpowiednie dane, które mają zostać zapisane w postaci modułów i wygenerować kod. Przed przekazaniem go dalej warto jeszcze kod sprawdzić, pobierając na swoje urządzenie i wyświetlając jego zawartość.

Zastosowanie kodów QR

Warto podkreślić, że zastosowanie kodów QR jest obecnie naprawdę duże. Wykorzystywane w biznesie zyskują również coraz większa popularność w życiu prywatnym. W przypadku firm odpowiednio zaprojektowane i upowszechnione kody QR mogą odegrać dużą rolę w budowaniu świadomości marki, stając się ważnym elementem strategii marketingowej firmy. To świetny sposób, aby zaprezentować klientom swoją wizytówkę, umieszczając na niej dane ułatwiające kontakt z firmą.

Coraz częściej kody QR spotkać można również w restauracjach, gdzie umieszczane są na menu. Jest to ciekawy sposób na to, aby klienci mogli wyświetlić menu na ekranie swojego smartfona. Dla klientów, którzy są przyzwyczajeni do korzystania z urządzeń dotykowych może to być wygodne rozwiązanie, natomiast dla właściciela biznesu jest to sposób, dzięki któremu można szybko i sprawnie wprowadzić pewne zmiany bez konieczności ponoszenia kosztów wydruku nowych kart menu.

Więcej porad technologicznych znajdziesz w portalu NANO