Faktoring to obecnie jedno z najbardziej elastycznych rozwiązań pozyskiwania finansowania dla firm. Formalności związane z faktoringiem można załatwić w 100% przez internet. To wygodne rozwiązanie, ale czy bezpieczne?

Faktoring to alternatywa kredytu czy pożyczki, która umożliwia szybkie pozyskanie finansowania na bieżącą działalność firmy i inwestycje. Najprościej mówiąc, faktoring to możliwość szybkiej wymiany faktur z odroczonym terminem płatności na gotówkę. Wystarczy złożyć wniosek o przyznanie limitu faktoringowego, dodać wybrane faktury do finansowania i cieszyć się pieniędzmi na koncie nawet po 5 minutach. Cały proces odbywa się bez zbędnej papierologii, 100% online, nie obciążając zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Faktoring internetowy – jak to działa w praktyce?

Czas jest cenny, szczególnie dla przedsiębiorcy, który ma wiele obowiązków na głowie. Biznes chętnie korzysta z rozwiązań online właśnie ze względu na wygodę i oszczędność czasu. Nie tylko to przemawia za korzystaniem z faktoringu online. Uproszczona procedura, brak konieczności dostarczania papierowej dokumentacji, szybkość wypłaty środków to główne zalety tego rozwiązania.

Decydując się na finansowanie faktur możesz skorzystać z wielu rodzajów faktoringu, np. z:

  • faktoringu cichego – kontrahent nie jest poinformowany, że faktor dokonał cesji wierzytelności;
  • faktoringu jawnego – faktor informuje kontrahenta o zgłoszeniu faktury do finansowania (o dokonaniu tzw. jawnej cesji wierzytelności) – motywuje go w ten sposób do szybszej spłaty zobowiązania;
  • faktoringu zaliczkowego – umożliwia otrzymanie finansowania jeszcze przed wystawieniem faktury – wystarczy wziąć zaliczkę na dowolny cel i spłacić ją powstałą fakturą lub bezpośrednio na konto faktora. To wygodna forma finansowania bieżącej działalności firmy.

Usługa faktoringu internetowego jest bezpieczna i szybka. Wystarczy, że złożysz wniosek o przyznanie limitu faktoringowego w wybranej instytucji finansowej, aby w łatwy sposób zamieniać faktury sprzedażowe na gotówkę. Faktoring to rozwiązanie po które sięga coraz więcej firm. Przekonuje ich szybkość pozyskania środków, różne formy finansowania, przystępne koszty i nie obciążanie historii kredytowej przedsiębiorstwa.

Na co zwracać uwagę, wybierając eFaktoring?

Najważniejszym aspektem jest wybór zaufanego partnera. Firma oferująca faktoring powinna mieć doświadczenie, zaplecze technologiczne, sprawdzone rozwiązania dla konkretnych branż, dla których faktoring jest niezbędnym narzędziem codziennej pracy. Usługa może być wykonana błyskawicznie w ramach przyznanego wcześniej limitu faktoringowego – wysokość limitu i koszt usługi może zależeć od różnych czynników. Możesz sprawdzić warunki u wybranego faktora, np. NFG.

Podstawą dobrej kooperacji są jasne zasady. Powinieneś poznać dokładne koszty i warunki współpracy, zanim zdecydujesz na podpisanie umowy. Dobrze, jeśli faktor z którym chcesz podpisać umowę, świadczy kilka rodzajów finansowania. Wówczas możesz dopasować typ faktoringu do swoich aktualnych potrzeb biznesowych.