Chyba każdy zna już powiedzenie o pewnych rzeczach w życiu, wśród których wymienia się oczywiście podatki. Nikt nie lubi ich płacić, jednak nie mamy zbytnio innej możliwości. Polacy często narzekają na ich wysokość, ale czy słusznie? Warto przyjrzeć się jak wyglądają niektóre państwa europejskie pod tym kątem.

Po pierwsze Polska

Zanim przejdziemy do porównania, to niezbędne będzie przypomnienie jak wyglądają podstawowe podatki w Polsce. Pierwszy z nich, to oczywiście PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, którego podstawowa stawka wynosi 12%, natomiast po przekroczeniu dochodu w wysokości 120 000 PLN, stawka podatku rośnie do 32%. Zaznaczenia wymaga kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 PLN. 

Następny w kolejności jest podatek CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, który ma stałą stawkę w wysokości 19%. Wyjątkiem są tutaj małe przedsiębiorstwa, czyli takie nie przekraczające przychodów w kwocie 2 milionów - stawka dla nich wynosi 9%.

Pod lupę weźmiemy także podatek VAT, którego podstawowa stawka w Polsce jest na poziomie 23%. Istnieje jednak kilka wyjątków, w których stawka ta może być obniżona do 8%, 5% albo 0%.

Zachodni sąsiedzi - Niemcy

Dla porównania, stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Niemczech są o wiele bardziej rozbudowane i cechują się większą progresywnością. Podczas gdy w Polsce są jedynie dwie możliwe stawki, to za naszą zachodnią granicą funkcjonuje przedział od 14 do nawet 45% podatku. Kwota wolna od podatku to niecałe 11 000 euro, czyli ok. 47 tys. PLN.

Gorzej na tle Polski w Niemczech niewątpliwie wypada podatek dochodowy od osób prawnych, który jest na poziomie 15%, jednak należy do niego doliczyć lokalny podatek od działalności gospodarczej, który oscyluje w przedziale 14-17%.

Niemcy lepiej natomiast wyglądają, jeżeli chodzi o podatek VAT - podstawowa stawka to 19%, lecz istnieje również obniżona stawka na m.in. żywność w wysokości 7%.

Hiszpania

Oprócz spoglądania jak kształtują się la liga wyniki na żywo, przyjrzyjmy się również obowiązującym w Hiszpanii podatkom. Podobnie jak w Niemczech, w Hiszpanii podatek dochodowy od osób fizycznych jest mocno progresywny a jego stawki wahają się od 19 do 47%. Kwota wolna od podatku z kolei jest zależna od sytuacji materialnej rodziny i wynosi od 5500 do 14 000 euro.

Bezapelacyjnie wyższe podatki są w Hiszpanii względem Polski, jeżeli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ podstawowa stawka Hiszpanów to 25%, a dla małych firm aż 23%. 

W Hiszpanii porównywalne do Polski, jednak dalej nieco niższe, są podatki VAT. Podstawowa stawka wynosi 21%, ale istnieją również obniżone stawki do 10 i 4%.

Czechy

To co z pewnością wyróżnia Czechów, to brak kwoty wolnej o podatku. Jeżeli chodzi natomiast o stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, to istnieją tam dwie stawki: 15 i 23%.

Podobnie do Polski kształtują się podatki dochodowe od osób prawnych. W Czechach tak jak w Polsce, podstawowa stawka wynosi 19%. Istnieje jednak wyjątek dla funduszy inwestycyjnych, gdzie podatek został ustalony na stawkę 5%.

Jeżeli natomiast chodzi o podatek VAT, to podstawowa stawka wynosi 21%. Funkcjonują jednak jeszcze dwie stawki - 15 i 10%.