Wiele zależy od tego, jaką formę rozliczenia ma klient. Jeżeli jest opodatkowany według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, to konieczna do wyliczeń będzie informacja o remanencie. Warto przypomnieć o nim, gdyż przedsiębiorcy często zapominają o sporządzeniu dokumentu. Remanent może wpłynąć na dochód podlegający opodatkowaniu. Z kolei przedsiębiorcy, którzy są prowadzeni według KPiR z początkiem roku mogą zmienić metodę rozliczania kosztów. Do wyboru jest metoda kasowa oraz memoriałowa z podziałem na koszty bezpośrednie i pośrednie. Warto przeanalizować sytuację klienta i sprawdzić, która z nich będzie korzystniejsza. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w zakresie prawidłowego rozliczania się – warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów! Nowy rok podatkowy to dobry moment by wybrać profesjonalistów. Skontaktuj się z Anavo (https://anavo-ksiegowosc.pl/) i postaw na owocną współpracę.
Metody ujmowania składek społecznych/zdrowotnych to kolejny ważny aspekt. Klienci na podatku liniowym mogą określić, czy wysokość składek zdrowotnych lub społecznych określają w kosztach podatkowych, czy mają być one odliczane od podstawy opodatkowania. W przypadku rozliczania zgodnie ze skalą podatkową można wybrać jedynie formę odprowadzania składek społecznych. Zmiany przepisów wiążą się również z przeliczeniem wysokości składki zdrowotnej, gdyż może się ona różnić od poprzedniej.
Nowy rok to także czas składania zeznań. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, wypełniając deklarację PIT-36. Zawiera ona dochody opodatkowane według stawki 12% i 32%. W takim wypadku można również skorzystać z licznych ulg, jak darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego czy krwiodawstwa (nie mogą przekroczyć 6% dochodu), ulgi na Internet, dzieci, działalność badawczo-rozwojową czy też uwzględnić straty z poprzednich lat. W przypadku zeznania rocznego dla płatników rozliczających się na podstawie podatku liniowego nie można korzystać z ulg. Osoby, które mają dochody spoza działalności gospodarczej muszą natomiast przygotować PIT-37. Przedsiębiorcy rozliczający się w oparciu o ryczałt są zobowiązani do złożenia PITu – 28. W takim wypadku nie można skorzystać z ulgi prorodzinnej, ani rozliczyć się z małżonkiem.