Choć ceny mieszkań przez ostatnie kilka lat systematycznie rosły, nadal nie brakuje chętnych by kupować je na wynajem. I trudno się dziwić, jeśli w dalszym ciągu to właśnie nieruchomości uważane są za jedna z najpewniejszych inwestycji.

Tylko przez pierwszych 11 miesięcy 2019 roku na zakup mieszkania na wynajem zdecydowało się ponad 116 tysięcy osób. Dla porównania pięć lat temu na ten sam krok gotowych było niecałe 55 tysięcy osób, a dekadę temu blisko 49 tysięcy Polaków. Tak duży wzrost popytu na mieszkania do wynajęcia to efekt tego, że aktualnie już nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku. Do tego dochodzi jeszcze coraz wyższa inflacja, która sprawia, że nawet najlepiej oprocentowana lokata, nie jest w stanie pokryć jej wzrostu. Eksperci szacują, że na wynajmie mieszkania w Warszawie można dziś zarobić nawet do pięciu razy więcej niż na przeciętnej lokacie.

Jednak zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w nieruchomość, warto przygotować sobie odpowiedni plan finansowy. W większości przypadków do kosztów samego zakupu mieszkania trzeba będzie doliczyć również wydatki związane z jego remontem lub wyposażeniem. Warto również przygotować się na sytuację, w której nie od razu uda nam się znaleźć lokatorów. W takim przypadku rezerwa finansowa na pokrycie raty kredytu czy przynajmniej czynszu będzie niezbędna.

Odpowiednio przygotowany plan powinien uwzględniać również wybór atrakcyjnej nieruchomości. W tym wypadku warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo znalezienie idealnego miejsca - dobrze zlokalizowanego oraz odpowiednio wykończonego wcale nie musi być takie proste, a każdy kompromis w tym zakresie będzie z reguły musiał wiązać się z mniejszym przychodem z tytułu wynajmu lub większymi kosztami początkowymi. Nie bez powodu wielu kupujących decyduje się więc na skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości. Większość z nich dysponuje bowiem własną i całkiem pokaźną bazą ogłoszeń, a także, co również ważne pomaga wynegocjować atrakcyjną ofertę. Warto jednak liczyć się z tym, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, trzeba będzie przeznaczyć na pokrycie kosztów pracy agenta, ale bardzo czasami i to się opłaca.

Jeśli zakup mieszkania ma być dokonany na kredyt z pewnością warto udać się do doradcy finansowego. Tym bardziej, że jego wynagrodzenie z reguły pokrywa bank, a my oszczędzamy czas, nie muszę zagłębiać się w tajniki i regulaminy kilkudziesięciu różnych ofert wielu banków. Skorzystanie z pomocy doradcy finansowego to także idealny sposób, aby zbadać swoją zdolność kredytową, a także dokonać przykładowych symulacji i sprawdzić, w jaki sposób obciążymy swój miesięczny budżet dodatkową ratą.

Gdy już znajdziemy odpowiednie mieszkanie, otrzymamy kredyt i uporamy się z remontem, czeka nas ostatnia prosta. Warto wówczas zapoznać się z aktualnymi przepisami dot. wynajmu mieszkań, sporządzić z lokatorem odpowiednią umowę oraz zgłosić wynajem do opodatkowania. Podczas podpisywania umowy z najemcą warto zabezpieczyć kwestię dot. czasu wypowiedzenia umowy oraz kaucji, na wypadek zaległości w płatnościach czy uszkodzeń w mieszkaniu.

Artykuł stworzony we współpracy z firmą: AtomDeweloper