Przez nieszczelne okna mieszkanie może tracić nawet 30 procent ciepła. W takich warunkach układ grzewczy musi pracować intensywniej, a rachunki za ogrzewanie znacząco rosną. Jeśli zatem odczuwasz chłód, przebywając w pobliżu stolarki okiennej - prawdopodobnie wymaga ona odpowiedniego uszczelnienia. Przed przystąpieniem do działania musisz jednak upewnić się, czy za powiewami zimnego powietrza nie stoi na przykład źle wyregulowane okno, nie zaś zużyta uszczelka lub wady montażu. Jak zatem sprawdzić szczelność okien domowymi sposobami?
Zamknij okno i powoli przesuwaj dłonią wzdłuż jego ramy oraz szyby. Czujesz powiew wiatru na skórze? Twoje okno wymaga uszczelnienia. Jeśli zimno przedostaje się z zewnątrz do środka mieszkania poprzez stolarkę okienną, istnieją trzy przyczyny, które mogą odpowiadać za zaistnienie tego problemu. Pierwszą z nich jest rozregulowanie okna. Aby sprawdzić, czy właśnie taki stan rzeczy odpowiada za wychładzanie twojego mieszkania, wykonaj test kartki papieru, czyli włóż papier pomiędzy ościeżnicę a skrzydło i zamknij okno. Pamiętaj jednak, aby nie umieszczać go w okolicy rygla, gdyż wtedy badanie może okazać się niemiarodajne. Jeśli podczas próby wyjęcia karki, wysunie się ona bez żadnego problemu to znak, że twoja stolarka okienna wymaga regulacji. Rozregulowanie okien to zjawisko naturalne, niezależne od jakości samych okien ani sposobu ich montażu. Na okucia okienne wpływają bowiem różnice temperatur, przez które okna mogą po pewnym czasie zacząć odstawać od swojej ramy.
Dwie pozostałe przyczyny nieszczelności okien to nieprawidłowy montaż oraz zużycie materiału. W pierwszym przypadku chłód będzie przedostawał się nie przez samą stolarkę okienną, ale przez miejsca, w których ościeżnica łączy się z murem lub z parapetem. Zimne powietrze może przedostawać się tędy od razu po zamontowaniu okna lub z biegiem lat, kiedy pianki czy silikony ulegną zużyciu. Stolarka okienna bardzo często ulega rozszczelnieniu również w obrębie uszczelek, które są poddawane zmianom poziomu nacisku oraz wahaniom temperatur. To one stanowią element wyposażenia okna, wymagający najczęstszej wymiany.
Jeśli za sprawą rozszczelnionych okien stoi ich rozregulowanie, wystarczy docisnąć skrzydło do ościeżnicy, aby uszczelki lepiej przylegały do swojego podłoża. W przypadku ich zużycia, należy po prostu wymienić je na nowe. Kiedy zaś chłód dostaje się do mieszkania poprzez mostki termiczne między murem lub parapetem a ramą okienną - powstałe szczeliny uzupełniamy za pomocą butylowej taśmy paroizolacyjnej. Jeżeli taki zabieg okaże się nieskuteczny, konieczne może być użycie pianki montażowej, bądź rozprężnej taśmy poliuretanowej, która dokładniej wypełni puste przestrzenie.
Nieszczelne okna to duży problem dla komfortu cieplnego mieszkania i częsta przyczyna zwiększenia wydatków związanych z jego ogrzewaniem. Warto zatem regularnie kontrolować szczelność stolarki okiennej i dokonywać niezbędnych zabiegów, od których zależy jej dobra kondycja.