Obecnie funkcjonujące w Polsce przepisy nakładają na przedsiębiorców wiele obowiązków, których wypełnianie jest absolutną podstawą. Jednym z nich jest konieczność posiadania rachunku firmowego. Jednak czy na pewno dotyczy on wszystkich, a więc powinieneś je otworzyć, zanim zdecydujesz się, np. na założenie firmy przez internet ? Sprawdź, kiedy będziesz musiał założyć oddzielne konto w banku. Z tego artykułu dowiesz się także, jakie korzyści przynosi jego posiadanie – zapraszamy do lektury!
Z teoretycznego punktu widzenia bezwzględny obowiązek posiadania firmowego rachunku w banku jest w pewnym sensie fikcją. W polskim prawie dotyczy on bowiem wyłącznie wszelkiego rodzaju spółek oraz fundacji, z wyjątkiem tych jednoosobowych. Jednak pomimo tego funkcjonowanie innych przedsiębiorstw bez niego byłoby w wielu przypadkach niemożliwe.
W dużej mierze wynika to ze zmian w przepisach, które miały miejsce m.in. w 2019 roku. Zgodnie z nimi konta firmowe będą potrzebne w związku z:
koniecznością rozliczania się poprzez przelew bankowy przy transakcjach B2B na kwotę równą lub wyższą niż 15 tysięcy złotych – to efekt wprowadzenia mechanizmu split payment,
obecnością na tzw. białej liście podatników VAT – jej celem jest ułatwienie weryfikacji wiarygodności kontrahentów,
prowadzeniem przez zagranicznego przedsiębiorcę działalności na terenie Polski – może on sprzedawać na naszym rynku towary lub usługi tylko w przypadku posiadania rachunku firmowego rozliczanego w złotówkach.
Co w takim razie, gdy np. masz jednoosobową działalność gospodarczą i powyższe kwestię Cię nie dotyczą? Oczywiście dalej musisz mieć konto bankowe, gdyż jest ono wymagane do rozliczeń z urzędem skarbowym oraz ZUS-em. Jednak tutaj teoretycznie może to być rachunek osobisty, w tym ten, na którym trzymasz prywatne środki pieniężne. Polskie przepisy w żaden sposób nie normują bowiem jego rodzaju. Czy w takim razie trzeba zakładać nowy?
Jest to zdecydowanie godne polecenia, gdyż wykorzystując ROR, będziesz łamać regulamin banku. Zgodnie z nim nie może on służyć do transakcji związanych z działalnością gospodarczą. Takie działanie naraża Cię na jego blokadę i tym samym niepotrzebne komplikacje.
Wniosek jest więc prosty – w każdym przypadku, niezależnie od rodzaju biznesu, warto wykorzystywać oddzielne konto dla firm. Zyskujesz spokój, a do tego wiele dodatkowych możliwości, dzięki którym prowadzenie przedsiębiorstwa będzie dużo łatwiejsze!
Jeśli nadal zastanawiasz się, czy konto dla firmy jest Ci potrzebne, pomyśl, ile problemów sprawi Ci kontrolowanie rentowności przedsiębiorstwa. Łącząc finanse prywatne z firmowymi, Twój rachunek będzie zalewany różnorodnymi transakcjami. Oprócz wydatków i wpływów związanych z biznesem pojawią się tam także m.in. Twoje osobiste zakupy, opłaty rachunków, wypłaty z bankomatów i wiele więcej. W takiej sytuacji analiza finansowa działalności gospodarczej będzie trudna do zrealizowania, a i łatwo o pomyłki w obliczeniach.
Jednak to dopiero początek, gdyż warto mieć firmowe konto bankowe również z wielu innych powodów.
Dzięki niemu:
poprawiasz przejrzystość finansów firmy, która np. ułatwi Ci wzięcie kredytu na realizację ważnych inwestycji,
chronisz swoje prywatne transakcje, jeśli z jakiegoś powodu będziesz musiał poddać się kontroli skarbowej – w przypadku wykorzystywania rachunku osobistego urząd uzyska dostęp do tych danych,
opłaty za rachunek firmowy zaliczysz do kosztów prowadzenia działalności,
możesz korzystać z mechanizmu split payment,
jeśli jesteś płatnikiem VAT, numer konta bankowego znajdzie się na białej liście, co zwiększy Twoją wiarygodność w oczach kontrahentów,
skorzystasz ze zwolnienia z tzw. podatku Belki w przypadku odsetek kapitałowych.
Powyższe zalety zachęciły Cię do tego, aby otworzyć rachunek firmowy? Jeśli już prowadzisz biznes, przy którego rejestracji podałeś prywatny ROR, musisz spełnić ważny obowiązek. W takiej sytuacji prawo zobowiązuje przedsiębiorcę do dokonania tzw. zgłoszenia aktualizacyjnego. Co ważne, jest na to tylko 7 dni od momentu powyższej zmiany.
Koniecznie zadbaj o to, aby zmieścić się w tym terminie. Niedotrzymanie go jest bowiem równoznaczne z wykroczeniem skarbowym, co naraża Cię na karę grzywny. W kwestii jej wysokości sądy mają do dyspozycji bardzo szerokie widełki. Kwota do zapłaty może wynieść bowiem nawet 20-krotność minimalnego wynagrodzenia.
Wspominając o zaletach firmowego konta, warto dodać jeszcze, że również związana z nim bankowość dla firm zapewnia wiele korzyści. Oczywiście wszystko zależy tutaj od oferty konkretnego banku. W ramach posiadanego rachunku możesz bowiem otrzymać dostęp do wielu przydatnych usług. Dzięki nim zarządzanie przedsiębiorstwem stanie się o wiele łatwiejsze. Zautomatyzujesz niektóre procesy i tym samym zyskasz cenny czas.
Za przykład może tutaj posłużyć przygotowana przez Santander Bank Polska oferta dedykowana przedsiębiorcom. Konto firmowe w tym banku daje bowiem dostęp do narzędzi online umożliwiających m.in.:
szybkie generowanie umów z możliwością ich elektronicznego podpisywania,
odzyskiwanie pieniędzy z nieopłaconych faktur,
korzystanie z faktoringu zwiększającego płynność finansową przedsiębiorstwa.
Co więcej, jako właściciel biznesu i jednocześnie klient banku, możesz liczyć na wiele przydatnych, dodatkowych usług. Zalicza się do nich np. ofertę prowadzenia księgowości online za darmo. W wielu przypadkach uzyskasz również dostęp do atrakcyjnych pakietów medycznych. Możesz je wykorzystać do ochrony siebie lub rodziny, ale także np. jako dodatek socjalny dla swoich pracowników.
Jeśli obawiasz się, że założenie rachunku dla firmy wiąże się z dużymi opłatami, to jesteś w błędzie. Przede wszystkim, nawet jeśli jakieś się pojawią, możesz zaliczyć je do kosztów prowadzenia działalności. Jednak na rynku z powodzeniem znajdziesz niejedno darmowe konto firmowe, w którym większość podstawowych usług jest bezpłatna.
Brak opłat może dotyczyć m.in.:
otwarcia i prowadzenia rachunku,
kilku przelewów natychmiastowych w każdym miesiącu,
poleceń zapłaty i zleceń stałych,
wpłat na rachunki ZUS-u oraz urzędu skarbowego,
przelewów internetowych Elixir.
Co więcej, na posiadaniu takiego rachunku możesz nawet zarobić. Niektóre banki wypłacają premie np. za samo jego założenie, a do tego zwracają część pieniędzy z transakcji realizowanych kartą.
W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca stara się dywersyfikować źródła finansowania różnych inwestycji. Zakupy gotówkowe w wielu przypadkach są niemożliwe, szczególnie dla firm małych lub nowych. Do tego są nieatrakcyjne z racji konieczności zamrażania pieniędzy. To z kolei prowadzi nas do kolejnej zalety posiadania konta firmowego – swobodny dostęp do produktów bankowych.
Zalicza się do nich przede wszystkim różnego rodzaju pożyczki, w tym np. kredyt inwestycyjny czy obrotowy dla firm. Nierzadko są one udzielane na preferencyjnych warunkach, proponowanych wyłącznie klientom konkretnego banku. To samo może dotyczyć leasingu, który obecnie cieszy się ogromną popularnością pośród przedsiębiorców.
Czy wiesz, że mając już konto firmowe, możesz skorzystać z uproszczonej procedury rejestracji nowej działalności? Jeśli dopiero planujesz otworzyć biznes, powinieneś rozważyć taką opcję. Założenie firmy przez bank zajmuje bowiem dosłownie chwilę. Zrobisz to przez internet, bez wychodzenia z domu i udawania się do urzędu, składając tylko jeden wniosek. Z usługi takiej skorzystają także osoby bez rachunku bankowego.
Jak widzisz, łączenie finansów prywatnych z firmowymi jest rozwiązaniem nieopłacalnym i jednocześnie ryzykownym. Ponieważ obecnie, zgodnie z przepisami, w zasadzie każdy przedsiębiorca musi korzystać z konta bankowego, najlepiej otwórz rachunek na firmę. Pamiętaj, aby postawić na ofertę dobrego banku, cieszącego się zaufaniem i dobrą opinią na rynku. Dzięki temu zyskasz wygodę, większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności, a do tego poprawisz wizerunek swojego przedsiębiorstwa. Oprócz tego łatwiej będzie Ci zarządzać finansami i prowadzić biznes, co przełoży się na oszczędność czasu.