Marzy Ci się otwarcie swojej własnej działalności? Masz już pomysł, a nawet przygotowany cały biznesplan, ale nie wiesz jak sfinansować założenie firmy? Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozyskanie funduszy na start Twojego biznesu. Możesz postawić na nisko oprocentowaną pożyczkę albo bezzwrotną dotację. Popularnym zabiegiem jest korzystanie z funduszy unijnych albo znalezienie inwestora. Sprawdź, jak możesz sfinansować założenie swojej własnej działalności.

Wsparcie z Urzędu Pracy

Aby sfinansować założenie swojej firmy, warto zwrócić się o poradę do specjalisty. Biuro rachunkowe Anavo doradzi jaka forma dofinansowania będzie najkorzystniejsza. Jedną z dostępnych opcji jest uzyskanie dotacji z Urzędu Pracy w wysokości nawet 31 tysięcy złotych. Należy jednak spełniać kilka warunków. Między innymi musisz posiadać status osoby bezrobotnej i nie możesz być studentem studiów dziennych, ani prowadzić działalności gospodarczej przez minimum 12 miesięcy. Wniosek powinien być poparty odpowiednio przygotowanym biznesplanem. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że dotacja jest bezzwrotna.

Kolejną możliwością na sfinansowanie biznesu jest niskooprocentowana (jedynie 0,01 % albo 0,03%) pożyczka w wysokości nawet ponad 100 tysięcy złotych. Możesz ją przeznaczyć na zakup towaru albo na wkład własny w leasing. Okres spłaty wynosi maksymalnie siedem lat. Warto rozważyć tą opcję. Księgowa w Otwocku przeanalizuje czy takie rozwiązanie będzie korzystne dla Twojej działalności.

Bezzwrotne środki unijne

Skorzystanie z Funduszy Europejskich to świetne rozwiązanie dla osób, które mają sprecyzowany pomysł na biznes. Środki najczęściej trafiają do osób poniżej 30 roku życia, które nie studiują ani nie pracują oraz tych, którzy przekroczyli już trzydziestkę i nie są czynni zawodowo. Ponadto o dofinansowanie mogą się ubiegać bezrobotne kobiety, osoby niepełnosprawne, trwale bezrobotne lub z podstawowym wykształceniem. Programy unijne różnią się, jednak w zależności od regionu. Warto więc zorientować się, jaki działa w pobliżu. Pierwszym etapem przystąpienia do projektu są bezpłatne szkolenia między innymi z napisania biznesplanu, który jest niezbędnym elementem do uzyskania dotacji.

Pomoc od inwestorów

Znalezienie inwestora, który wspomoże finansowo otwarcie działalności, nie jest łatwym zadaniem jednak warto zainteresować się i takim rozwiązaniem. Jeśli masz ciekawy biznesplan albo pomysł na startup to możesz spróbować przedstawić projekt aniołowi biznesu. Gdy uzyskasz już fundusze i otworzysz swoją firmę, powierz prowadzenie księgowości profesjonalistom. Wspomogą Cię w sporządzaniu deklaracji podatkowych, czy ksiąg rachunkowych, a także przy rozliczeniach wynagrodzeń dla pracowników czy ewidencji na potrzeby VAT. Wesprą Cię także w przypadku kontroli z ZUS-u czy Urzędu Skarbowego.