W co inwestować — w złoto czy lokaty w banku? Jeśli zastanawiasz się nad tym, która forma inwestycji jest dla Ciebie bardziej opłacalna, musisz zdawać sobie sprawę, że banki skutecznie próbują odciągnąć Cię od inwestowania w kruszce. Historycznie złoto jest najtrwalszą, odporną na wszelkie kryzysy formą inwestycji — czy jest zatem lepszą formą ulokowania środków? Dowiesz się tego z treści artykułu.

Inflacja a inwestycje. Czy warto?

Obecna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna nie napawa optymizmem. Zarówno tradycyjne formy oszczędzania lub odkładania do skarpety, jak i trzymanie pieniędzy na koncie jest nieopłacalne. W dobie kryzysu, rosnącej inflacji i wojny w Ukrainie siła nabywcza pieniądza spada, a więc spada jego wartość, dlatego wiele osób po prostu stara się je wydać (i do tego też jesteśmy nakłaniani przez banki). A co jeśli ktoś ma ochotę inwestować pieniądze? Czy sprzeciwianie się woli banków ma sens i w jaki sposób to robić?

Można rzecz jasna wpłacić środki na lokatę i poczekać na stopę zwrotu. Niestety wielu ekonomistów jasno przyznaje, że faktyczne wskaźniki inflacyjne są znacznie wyższe od tych, do których przyznaje się Główny Urząd Statystyczny. Co za tym idzie, żeby inwestycja w lokatę przyniosła zysk, trzeba zdecydować się na znacznie wyższe odsetki od tych ustalonych w sposób oficjalny. W skrócie mówiąc — bank zaczyna być dochodowy dopiero wtedy, kiedy zarabia znacznie więcej od oficjalnie podanego poziomu inflacji, co jest niezwykle trudne i odbija się na kredytobiorcach.

Wobec tak zastanego rynku — czy nie lepiej jest zainwestować w coś, co jest stałe i przez wieki nie traci na wartości? Czy inwestycja w złoto się opłaca? Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego banki nie podsuwają Ci tak bezpiecznej formy ulokowania środków, jaką jest inwestycja w złoto, sprawdź kolejny akapit.

Z czego „żyją” banki?

W okresie wysokiej inflacji banki zarabiają głównie na kredytach, czyli pożyczaniu pieniędzy. Gdyby podaż pieniądza zaczęła spadać, banki po prostu by zbankrutowały. Wszystkie te spłacane raty i odsetki, a także wpłacane na konto pieniądze dają bankom możliwość obracania dużymi środkami na rzecz własnych celów. Jeśli by zabrać je, banki zostaną z niczym. Tak też dzieje się, kiedy klient stwierdza, że to najwyższy czas na inwestowanie w złoto.

Inwestycja w złoto to coś, co Cię interesuje i chciałbyś poznać najbliższe prognozy? Ostatnie doniesienia w sprawie upadku Silicon Valley Bank i zagrożenia upadkiem Credit Suisse mogły zmrozić krew w żyłach wielu obywatelom, którzy mniej lub bardziej interesują się ekonomią. Gwałtowne spadki i wzrosty na międzynarodowej giełdzie zawsze mają odzwierciedlenie w kursach walut, a nawet złota, chociaż nie wpływają na nie bezpośrednio.

Jeśli poczytasz artykuły branżowe, dowiesz się, że inwestycja w złoto w 2021, jak i inwestowanie w złoto w 2022 roku, nie było zbyt korzystne dla portfela, z uwagi na koronawirus i późniejsze podwyżki stóp procentowych w Bankach Centralnych (zwłaszcza USA). Były to jednak dane, które nie przewidywały, jak długo kryzys w rynku będzie się utrzymywał. Nie przewidziano również, jak będą zachowywać się potencjalni inwestorzy, którzy na dziś dzień obawiają się o swoje pieniądze na lokatach na tyle, że starają się znaleźć inny sposób na inwestycję, chociaż banki kuszą niskim oprocentowaniem lokat.

Ludzie szukają bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy, dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jakie wady i zalety ma inwestowanie w złoto. Zacznijmy może od wad — inwestowanie w złoto nie daje szybkiego zwrotu ani nawet jego gwarancji. Z historii możemy jednak wywnioskować, że kruszec ten nigdy nie traci na wartości na długo, a stanowi niejako międzynarodową walutę.

Liczby nie kłamią — dlaczego inwestowanie w złoto jest bardziej opłacalne od lokat?

Jakie zalety płyną z inwestycji w złoto? Przede wszystkim jego niezbywalna siła nabywcza, a także trwałość. Oferowane przez banki lokaty gwarantują zwykle zysk od 2 do 5% w skali roku, z kolei złoto w przeciągu ostatnich 10 lat dawało zwrot ok. 15 procent w skali roku. Jeśli zależy Ci na długoletniej, cierpliwej formie inwestycji, złoto będzie dla Ciebie idealne. Pamiętaj jednak, że historyczne dane nie dają oczywiście gwarancji zarobku. Każda inwestycja powinna być odpowiednio przemyślana i poprzedzona własnym researchem.

Nie musisz od razu kupować sztabek, możesz równie dobrze inwestować w monety bulionowe. Gdzie nabyć lub sprzedać złoto? Rzecz jasna możesz to zrobić w banku, ale znacznie pewniejszy jest sprawdzony skup złota. Zanim jednak podejmiesz się inwestycji albo nawet sprzedaży, polecamy dokładne sprawdzenie, jaką renomą cieszy się dany skup złota inwestycyjnego. Bądź cwany i sprawdź, jak plasuje się aktualna cena skupu i porównaj ją z konkurencją. Życzymy samych udanych inwestycji!