Inwestując w kryptowaluty, nie trzeba wcale ograniczać się wyłącznie do najpopularniejszego Bitcoina. Na internetowych giełdach znaleźć można wiele interesujących alternatyw, które również dają szansę świadomego wkroczenia w ten specyficzny rynek. Oto 5 kryptowalut, które warto poznać.

1. Ethereum

Ether stanowi obecnie drugą pod względem popularności kryptowalutę, będącą jednocześnie najczęściej wybieraną alternatywą dla Bitcoina. Wynika to przede wszystkim z gigantycznych wzrostów wartości ETH. W pierwszym półroczu 2017 roku, cena BTC zwiększyła się trzykrotnie. Wartość kryptowaluty Ether podniosła się w tym samym okresie o niebagatelne 4000%. Wynika to po części z faktu, że jednostki ETH obecne są na rynku dopiero od kilku lat. Bitcoin i Ether funkcjonują w oparciu o podobny system, jednak różnią się podejściem do łańcucha bloków. ETH to kryptowaluta wzbogacona tzw. inteligentnymi kontaktami, które dają możliwość programowania przeprowadzanych transakcji bez udziału pośredników. W ten sposób, za pośrednictwem systemu Ether wymieniać można nie tylko waluty i akcje, ale nawet nieruchomości. Na bazie tej kryptowaluty da się też tworzyć zdecentralizowane aplikacje, pozwalające np. na zarządzanie dysponowanymi środkami.

2. Litecoin

Litecoin to kryptowaluta stworzona w 2011 roku, która przypomina Bitcoin pod bardzo wieloma względami. Jej autorem jest były pracownik firmy Google, niejaki Charlie Lee. Prawdziwy rozwój tej kryptowaluty nastąpił w 2013 roku, kiedy w ciągu zaledwie jednej doby udało się podnieść wartość jednostek LTC o 100 proc. Wartość rynkowa Litecoin osiągnęła w tym samym roku wysokość 1 miliarda dolarów amerykańskich, a pod koniec 2017 r. była już kilkakrotnie większa. LTC różni się od BTC przede wszystkim okresami, w których przeliczane są bloki w łańcuch bloków - bitcoiny co 10 minut, a litecoiny co 2,5 minuty. Takie rozwiązanie sprawia, że wiarygodność dokonywanych transakcji potwierdzana jest znacznie szybciej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że sieć LTC ma w założeniach wyprodukować 84 milionów jednostek - czyli czterokrotnie więcej, niż BTC.

3. Lisk

Podobnie jak np. Ether, Lisk jest kryptowalutą pozwalającą na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Opracowaniem tej platformy zajęli się Oliver Beddows i Max Kordek, którzy w 2016 toku zebrali środki na rozwój projektu w ramach crowdfundingu. Twórcom LSK udało się otrzymać od społeczności aż 14 000 BTC, co na tamte czasy dawało drugi najlepszy wynik pośród tego rodzaju akcji. Lisk trafił na główne rynki sprzedażowe 24 maja 2016 roku i szybko zyskał status drugiej najczęściej przehandlowywanej kryptowaluty, konkurując jedynie z Bitcoinem. LSK polecany jest przede wszystkim deweloperom, którzy chcą tworzyć oparte na blockchainie aplikacje w popularnym języku JavaScript. W ten sposób powstają zarówno serwisy społecznościowe, jak i platformy e-commerce. Poszczególne funkcje aplikacji można implementować bardzo łatwo i szybko. Lisk stanowi dzięki temu dobrą alternatywę zarówno dla Bitcoina, jak i Ether.

4. GameCredits

GameCredits to kryptowaluta opracowana w celu zjednoczenia społeczności graczy oraz usprawnienia świata gamingu. Kredyty Game zapewniają łatwe, szybkie i bezpieczne przetwarzanie transakcji zakupowych w świecie gier, gwarantując jednocześnie pełną anonimowość kupujących. GameCredits pod względem aspektów technicznych przypomina przede wszystkim Litecoina. Twórcy skupili się jednak na opracowaniu rzeczywistej alternatywy dla dominujących w świecie gamingu transakcji kartowych. Zastosowanie kryptowaluty pozwala na znacznie szybsze handlowanie, a także eliminuje problemy związane z płatnościami dokonywanymi za pośrednictwem kart. Ma to szczególne znaczenie dla deweloperów, którzy pracują nad własnymi tytułami - GameCredits ułatwia im zarówno implementację, jak i zabezpieczanie tworzonych gier.

5. Dash

Dash to projekt opracowywany początkowo jako DarkCoin. Jego nazwa uległa jednak zmianie i obecnie stanowi nawiązanie do określenia digital cash (cyfrowa gotówka). Dash ma swoje początki jeszcze w 2014 roku. Poza standardowymi funkcjonalnościami, posiada kilka cech unikalnych. W porównaniu do BTC, DSH oferuje więcej ułatwień w zakresie przeprowadzanych transakcji. Pierwsze z nich to system InstantSend, który pozwala na dokonywanie praktycznie natychmiastowych wymian. Poza pracą koparek, Dash wykorzystuje do tego również dedykowany portfel Masternode. Dla porównania, potwierdzenie płatności w bitcoinach trwa ok. 10 minut. Portfel Masternode wykorzystywany jest także w prywatnych transakcjach PrivateSend, które zapewniają użytkownikom znacznie wyższy poziom anonimowości.

Podejmując decyzję o wkroczeniu w świat kryptowalut, nie warto odrzucać najpopularniejszych alternatyw dla Bitcoina. Nierzadko zapewniają one nie tylko więcej funkcjonalności, ale też ułatwiają szybszy zwrot inwestycji i mają różne specjalistyczne zastosowania. Ich wartość nie zawsze porównywalna jest z BTC. Trudno jednak oczekiwać, aby znacznie nowsze projekty miały szanse mierzyć się z gigantem.

Artykuł pod patronatem serwisu OdkryjBitcoin.pl: https://odkryjbitcoin.pl