Dla większości ludzi termin "fotowoltaika" jest wielką niewiadomą, pomimo, iż kryje się pod nim coraz popularniejsza metoda pozyskiwania energii słonecznej, którą każdy z nas może zastosować we własnym domu i o której wiele się mówi. Czy panele fotowoltaiczne są korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem, w które warto zainwestować?
Fotowoltaika to proces przetwarzania energii słonecznej na elektryczną, który polega na wprawieniu w ruch elektronu z przechwyconego fotonu - czyli minimalnej jednostki światła - przez krzemową płytkę panelu fotowoltaicznego. Ten ruch jest właśnie prądem elektrycznym.
Fotowoltaika doskonale łączy ekonomię z ekologią, ponieważ podczas produkcji energii nie wytwarza się żadnych zanieczyszczeń mogących szkodzić środowisku, a do tego pozwala ona na zwrot sporej części, a nawet i całości kosztów za używanie energii elektrycznej.
Panele fotowoltaiczne można zamontować w dowolnym miejscu, pod warunkiem, że będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Idealnym miejscem dla instalacji jest pochylony dach skierowany na południe, jednak doskonale sprawdza się ona również na ogrodzeniach, balustradach, czy nawet na specjalnych wysięgnikach.
Koszty instalacji fotowoltaicznej wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych - w zależności od rodzaju paneli oraz zapotrzebowania na energię, jednak pamiętać należy, iż kwalifikowane instalacje mogą otrzymać dofinansowanie nawet do 40% kosztów. Kolejnym plusem jest fakt, że sama instalacja nie wymaga napraw czy wymiany podzespołów, dzięki czemu nie generuje ona dodatkowych kosztów w trakcie użytkowania.
Rozważając opłacalność instalacji fotowoltaicznej należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę fakt jej długotrwałości. Zakładany czas pracy typowej instalacji to 25-30 lat, przy czym gwarancja producenta wynosi zazwyczaj od 5 do 15 lat. Po około 25 latach użytkowania wydajność pracy paneli może lekko spaść (ok 10%), lecz zakłada się, iż nawet po 40 latach pracy instalacja wciąż będzie produkować energię.
Produkcja energii jest całkowicie darmowa, a produkcja energii jest w stanie osiągnąć poziom wystarczający do zaspokojenia potrzeb energetycznych całego domostwa, uniezależniając użytkownika od dostawców energii i tym samym podwyżek cen prądu.
Dobrą informacją jest również to, że od 2019 roku instalację fotowoltaiczną można odliczyć od podatku, a sama instalacja podnosi wartość nieruchomości, na której jest zamontowana.
Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już zazwyczaj po ok 6-7 latach, a biorąc pod uwagę, że jej minimalny czas pracy to 25 lat, łatwo zauważyć można zysk całej operacji.
Na pewno główną wadą instalacji fotowoltaicznej jest jej cena, która może być naprawdę spora. Pamiętać jednak trzeba, iż koszty instalacji zwracają się z czasem oraz że ciągły rozwój technologii przynosi obniżanie się cen sprzętu fotowoltaicznego.
Minusem może być również zależność od światła słonecznego. Produkcja energii jest zdeterminowana przez natężenie światła i w pochmurne, czy deszczowe dni wydajność może być wyraźnie niższa, jednak istnieją systemy umożliwiające zbilansowanie strat i nadwyżek produkcji.
Wadą jest również zapotrzebowanie na przestrzeń instalacyjną. Panele wymagają dość sporo miejsca, a obiekty takie jak okna, czy kominy, mogą stanowić przeszkodę przy instalacji.
Sceptycy zauważają również, że produkcja paneli słonecznych – jak każda inna – wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, jednak należy na to spojrzeć z szerszej perspektywy, gdyż długa żywotność instalacji fotowoltaicznych gwarantuje, iż generalna ilość gazów wydostających się do atmosfery jest mniejsza dla fotowoltaiki niż dla innych gałęzi przemysłu.
Ponieważ zalety fotowoltaiki znacznie przewyższają jej wady, zyskuje ona coraz większą popularność, a na rynku cyklicznie pojawiają się usprawnienia systemów fotowoltaicznych. Odpowiednio dobrana instalacja oraz jej przemyślane rozmieszczenie może zapewnić użytkownikowi długie lata darmowej energii oraz satysfakcję z dobrego uczynku - w końcu produkcja energii przez panele słoneczne jest nieszkodliwa dla środowiska.
Więcej informacji Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą https://4oze.pl/ specjalizują się w odnawialnych źródłach energii. |