Kolekcjonowanie starych monet kojarzy się raczej z pasją, co oczywiście nie jest błędem - to jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że jest to również forma inwestycji, zabezpieczenia finansowego oraz dodatkowego zarobku. Czy zbieranie starych monet można traktować jako opłacalne zajęcie? W jaki sposób inwestować w stare monety? Odpowiadamy w artykule!

Stare monety - podstawowe informacje

Zastanawiając się nad sposobem inwestycji, jakim są stare monety, a także rozpoczynając swoją przygodę z kolekcjonowaniem, warto pamiętać o kilku podstawowych faktach.

Wyceną starych monet zajmują się specjalne domy numizmatyczne, w których można również sprzedać konkretne egzemplarze, bądź zakupić nowe do swojej kolekcji - dobrym przykładem jest Dom Aukcyjny Numimarket (https://aukcje.numimarket.pl/skup/). Monet warto szukać również na aukcjach, targach staroci, na forach i grupach tematycznych - należy jednak pamiętać o bezpiecznym przeprowadzaniu transakcji, aby nie kupować i nie sprzedawać monet, których oryginalności nie jesteśmy pewni.

Wyróżniamy kilka rodzajów monet, są to:

  • bulionówki – mają określoną wartość inwestycyjną i zazwyczaj emitowane są przez mennice z wysokiej próby kruszcu, a wybite na nich elementy graficzne nie wyglądają na skomplikowane (w porównaniu do monet kolekcjonerskich),
  • monety kolekcjonerskie – zaliczają się do nich rzadkie, a także trudniej dostępne numizmaty emitowane na specjalne okazje i charakteryzujące się ścisłą limitacją; co więcej, najczęściej monety kolekcjonerskie nie trafiają do obiegu – są bite specjalnie z myślą o kolekcjonerach, nierzadko z wykorzystaniem szczególnych technik i z użyciem materiałów szlachetnych,
  • monety obiegowe - najłatwiej dostępne numizmaty, jako że stanowią przedmiot codziennych transakcji i można je znaleźć bez większego wysiłku, w każdym portfelu. 

Zbieranie starych monet - od czego zacząć? Dowiedz się!

Inwestowanie w monety

Nieczęsto się o tym słyszy, jednak numizmaty cieszą się ogromną popularnością na rynku inwestycji alternatywnych. Jest to bezpieczna i sprawdzona metoda ulokowania posiadanego kapitału - monety, które należą do rzadkich i cennych okazów, mogą być warte kilkadziesiąt tysięcy złotych, a zdarza się, że nawet więcej. Oczywiście, większość transakcji zawierana jest na znacznie niższe kwoty, co jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów. Monet takich nie dotyka inflacja, wykonane są najczęściej z cennych kruszców. Dlatego też w razie potrzeby mogą być sprzedane za wyższą cenę niż kupione, dzięki czemu mogą przynieść zysk z inwestycji.

Zbieranie starych monet - od czego zacząć?

Kolekcjonowanie monet jest pasjonujących i dochodowym zajęciem, niemniej jednak wymaga ono odpowiedniego przygotowania. Aby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem należy:

  • określić budżet, jakim dysponujemy na zakup monet,
  • zdobyć podstawową wiedzę w zakresie numizmatyki,
  • zdobyć wiedzę w zakresie inwestowania.

Warto także zwrócić uwagę na ochronę kapitału - należy obracać monetami tak, aby prezentowały one podobną lub wyższą wartość do tej, którą zainwestowaliśmy. Nie mając odpowiedniej wiedzy, dobrą decyzją będzie zgłoszenie się o pomoc do profesjonalistów. Nie ulega wątpliwości, że kolekcjonowanie monet może być fascynujące, a także dochodowe, jednak wymaga od nas odpowiedniego podejścia i przygotowania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Stare monety, podobnie jak metale szlachetne, są doskonałym produktem inwestycyjnym w czasach rosnącej inflacji. Jeśli posiadamy w swojej kolekcji wybrane rodzaje monet, możemy od razu zająć się ich spieniężeniem lub poczekać aż wartość monety wzrośnie - ten sposób inwestycji nierzadko wymaga cierpliwości. Warto być także świadomym, że na cenę poszczególnych monet wpływa wiele czynników: 

  • podaż podobnych egzemplarzy na rynku,
  • popyt na konkretną monetę,
  • rok wydania,
  • miejsce, w którym planujemy przeprowadzić transakcję.

Bez problemu można więc stwierdzić, że inwestowanie w stare monety może stanowić sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. To jednocześnie dobry pomysł na dodatkowy zarobek, jeśli np. odziedziczyliśmy pokaźną ich kolekcję.