Od dobrych kilku lat w większych miastach w Polsce mamy do czynienia z rozwojem rynku mieszkaniowego. Jest to efektem rosnącej imigracji z mniejszych miejscowości oraz wsi do miast, gdzie można znaleźć korzystniejszą pracę i lepsze warunki do osobistego rozwoju. Dzięki temu mieszkania na wynajem są atrakcyjną ofertą dla wszystkich tych, którzy szukają bezpiecznej inwestycji dla swoich oszczędności.

Najem mieszkań 

Najem mieszkań w Polsce to wciąż nisza – według danych, ta forma finansowania dachu nad głową stanowi zaledwie piętnaście procent naszego rynku nieruchomości. Choć najem kojarzy się głównie ze studentem, który potem i tak zaciąga kredyt na własne lokum, inwestycje w wynajem rosną. Rosnąca popularność mieszkań pod wynajem to także efekt rosnących obostrzeń, które dotyczą kredytów mieszkaniowych. Niestety czas, kiedy banki oferowały takie kredyty, właściwie każdemu należy do przeszłości. Współcześnie coraz wnikliwej sprawdza się zdolności kredytobiorcy, co dla wielu potencjalnych chętnych oznacza po prostu niemożność uzyskania kredytu. Naturalnie szukają oni wtedy rozwiązania, a wynajem mieszkania jest jednym z najprostszych.

Zakup

Kupując mieszkanie pod wynajem, właściwie nie jesteśmy w stanie na tym stracić. Szacunkowe dane NBP pokazują jasno, jak opłacalna jest to inwestycja. Dla przykładu stopa zwrotu z takiej inwestycji w dużych miastach wrosła do 7,5 procent w skali roku w porównaniu do lat 2005-2010, a średnia stawka transakcyjna najmu za 1 mkw. mieszkania z rynku wtórnego w stolicy wzrosła przez ostatnie siedem lat o dziesięć procent. Statystycznie w zależności od lokalizacji możemy się tutaj zatem spodziewać zysku w granicach pięciu procent w skali roku. Takich korzyści nie da nam nawet najlepsza lokata w banku.

Inwestycja

Na inwestycji tego typu nie możemy stracić, bo w ostateczności mieszkanie zawsze możemy sprzedać. Jednym realnym zagrożeniem w przypadku inwestowania w mieszkania na wynajem jest zadbanie o to, aby wynajmujący płacił w terminie i nie zdewastował nam mieszkania, co narazi nas na zbędne koszty remontu. Jest to wykonalne przy zachowaniu kilku zasad, które pozwolą nam uniknąć niebezpieczeństwa dewastacji mieszkania czy niepłacenia przez lokatora. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, który klient jest dla nas rozwiązaniem najkorzystniejszym. Najlepiej bowiem wynajmować mieszkania rodzinie z dziećmi. Dzieje się tak dlatego, że rodzina potrzebuje zazwyczaj stabilności. Nie jest z ich punktu widzenia korzystnym rozwiązaniem, nieustanne przeprowadzanie się i poszukiwanie nowego lokum. Mamy tu zatem największą szansę, że wszelkie opłaty będą uiszczane na czas. Rodziny z dziećmi rzadko też demolują mieszkania. Wynika to z prostej aktywności. Osoby takie nie urządzają imprez i nie zapraszają tłumów znajomych. Kolejną zasadą jest legalizowanie wynajmu. Podpisanie stosownej umowy niesie ze sobą pewne koszty, związane z koniecznością zapłacenia podatku, ale jednocześnie chroni nas przed lokatorami, którzy nie płacąc, jednocześnie nie będą chcieli się wyprowadzić z naszej własności.

Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości