Firmy, które dopiero co rozpoczęły działalność bardzo często napotykają na istotną przeszkodę utrudniającą rozwój w postaci niskiej zdolności kredytowej. Czym dokładnie jest zdolność kredytowa i jak ją podnieść?

Zdolność kredytowa - czym jest?

Zdolność kredytowa dorobiła się w prawie bankowym definicji. Zgodnie ze wspomnianą gałęzią prawa, mianem zdolności kredytowej określa się gotowość do spłaty kredytu łącznie z odsetkami, z zachowaniem określonych wcześniej terminów płatności. Co ważne, zdolność kredytowa jest wyliczana zgodnie z wewnętrznymi regulacjami konkretnego banku, a co za tym idzie - każdy z nich może mieć w tym zakresie własne ustalenia. Chcąc uzyskać kredyt, warto zatem kontaktować się z określonymi placówkami lub z ekspertem finansowym by dowiedzieć się, jakie aspekty są brane pod uwagę podczas obliczania zdolności kredytowej.

Choć nie ma jednoznacznego określenia czynników, które wpływają na zdolność kredytową, to jedno można stwierdzić na pewno: banki zdecydowanie chętniej udzielają kredytów klientom, których już znają. Nie ma w tym zresztą nic szczególnie zaskakującego - w końcu o podmiotach, które zaciągały już różnego rodzaju zobowiązania, są oni w stanie powiedzieć zdecydowanie więcej w porównaniu z firmami, które dotychczas nie korzystały nawet z niewielkich kredytów.

Co wpływa na zdolność kredytową firmy?

Jak wspominaliśmy wcześniej, zdolność kredytowa to pojęcie dość złożone, a lista czynników, na które zwraca uwagę bank, jest uzależniona od jego wewnętrznych regulacji. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że na zdolność kredytową wpływa nasza poprzednia historia związana z zaciąganiem zobowiązań: choć może się to wydać paradoksalne, im więcej korzystaliśmy z bankowych kredytów firmowych, tym lepszą zdolność kredytową będziemy mieć w oczach banku.

Na zdolność kredytową firmy wpływają jednak nie tylko uprzednio zaciągane zobowiązania, ale również amortyzacja, czyli stopniowe zużywanie się środków trwałych firmy. Choć jest to zjawisko korzystne z podatkowego punktu widzenia, jednocześnie w wielu bankach amortyzowane środki nie są odliczane od kosztów uzyskania przychodu, co negatywnie wpływa na zdolność kredytową.

Nie mniejsze znaczenie ma również to, jak długo firma istnieje na rynku. Kwestia ta wiąże się pośrednio z zaciąganiem wcześniejszych zobowiązań, ale nie do końca: w przypadku czasu istnienia przedsiębiorstwa chodzi bowiem nie tylko o poprzednio zaciągane zobowiązania, ale również o to, czy dana firma jest znana na rynku. Trudno sobie wyobrazić cenioną przez klientów markę, która zaciąga zobowiązanie na nowe inwestycje, a następnie go nie spłaca!

Jak poprawić zdolność kredytową przedsiębiorstwa?

Jak łatwo sobie wyobrazić, budowanie zdolności kredytowej zupełnie od zera jest dość trudne, zwłaszcza jeśli chcemy zaciągnąć większe zobowiązanie. Wyjścia w takiej sytuacji są dwa: możemy zacząć od naprawdę niedużego kredytu, którego bank prawdopodobnie udzieli nam na zasadzie ryzyka. Następnie, możemy regularnie spłacać zobowiązanie i tym samym budować historię kredytową. Jeśli jednak zależy nam na czasie - możemy postawić na drugie z rozwiązań, jakim jest zabezpieczenie kredytu środkami firmy.

Więcej informacji na temat budowania zdolności kredytowej można znaleźć na stronie https://solemofinanse.pl/oferta/kredyty-dla-firm-krakow/

Kredyt dla firm Kraków - jaki wybrać?

Dobrym rozwiązaniem dla firm, które dopiero wchodzą na rynek, jest także skorzystanie z usług doradcy finansowego. Pomoże on w rozwikłaniu zawiłości prawa bankowego, a także znajdzie rozwiązanie, które pozwoli uzyskać tak potrzebny na początku działalności kredyt dla firm. Kraków jest miejscem, które - podobnie jak inne duże miasta w kraju - obfituje w usługi finansowe dla przedsiębiorstw, w związku z czym z łatwością znajdziemy odpowiednie wsparcie.

Warto pamiętać, że budowanie zdolności kredytowej jest procesem długotrwałym, a co za tym idzie - warto rozpocząć je z wyprzedzeniem. W ten sposób zyskamy pewność, że w razie konieczności uda nam się uzyskać odpowiedniej wysokości kredyt.