Chętnych do pracy w Niemczech wciąż nie brakuje. Zachęcają do tego nie tylko najczęściej wyższe zarobki, ale też różnego rodzaju przywileje socjalne. Jednak zanim podejmiemy pracę, musimy podpisać umowę z pracodawcą. Do wyboru masz umowy polską i niemiecką. Czym charakteryzują się umowy w tych krajach? Poznaj różnice między nimi, zanim zdecydujesz, którą wybrać. Dowiedz się, która przyniesie Ci więcej korzyści.

Rodzaje umów o pracę w Polsce i w Niemczech

Podjęcie legalnej pracy w Niemczech wiąże się z podpisaniem umowy o pracę. Agencje pracy najczęściej oferują dwie możliwości, czyli pracę na umowie niemieckiej lub polskiej. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, umowy są podzielone na określone czasowo i nieokreślone.

W Polsce wyróżnia się umowy terminowe i bezterminowe. Do umów terminowych zalicza się umowy na czas próbny, określony i na zastępstwo. Umowa bezterminowa to umowa na czas nieokreślony.

W Niemczech również są umowy na czas określony oraz nieokreślony. Ale wyróżnia się też pracę w niepełnym wymiarze, umowę o praktykę czy okres próbny.

Najbardziej pożądane są oczywiście umowy na czas nieokreślony, ponieważ zapewniają one pracownikowi stabilizację. Zarówno polska, jak i niemiecka umowa o pracę na czas nieokreślony nie mają z góry określonego czasu trwania i są ważne aż do momentu jej rozwiązania.

 

Praca w Niemczech na polskiej umowie – wady i zalety

Pracę na polskiej umowie w Niemczech oferują przede wszystkim agencje pracy. To one zatrudniają pracownika i delegują go do pracy w innym kraju. Umowa o pracę w Niemczech oznacza tu umowę o pracę tymczasową, z tym, że pracownik podpisuje umowę z agencją, a nie z zakładem, dla którego będzie pracował. Agencja zajmie się też ubezpieczeniem, wynagrodzeniem i wszelkimi sprawami administracyjnymi.

Na tej umowie można pracować najwyżej 18 miesięcy w ciągu 36 kolejnych miesięcy, a okres wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech wynosi 3 dni, dla zatrudnionych nie dłużej niż 2 tygodnie lub tydzień przy dłuższym zatrudnieniu.

Jednak polska umowa o pracę w Niemczech ma też swoje zalety. To przede wszystkim większa wypłata. Wynika to z tego, że pracownik jest ubezpieczony w ZUS, a składki są rozliczane w złotówkach. Natomiast wypłata nie musi być w złotówkach. Podatki, o ile praca za granicą nie jest dłuższa niż 183 dni, też będą rozliczane w Polsce. Można natomiast starać się o dodatki, np. Kindergeld. Taką umowę docenią szczególnie osoby, które nie znają języka niemieckiego, bo wszelkie formalności są załatwiane po polsku.

Do wad można zaliczyć tymczasowość pracy oraz to, że wynagrodzenie może być zajęte przez komornika.

 

Niemiecka umowa o pracę – dlaczego warto się nią zainteresować?

Wiele osób, decydujących się na pracę w Niemczech, wybiera niemiecką umowę o pracę ze względu na liczne korzyści. Niemieckie prawo umożliwia wprawdzie zawarcie umowy nie tylko w formie pisemnej, ale jest to najbezpieczniejsza forma, ponieważ daje pewne podstawy, jeśli pojawią się problemy z pracodawcą, np. nieterminowym wypłacaniem wynagrodzenia czy bezpodstawnym zwolnieniem.

Niemiecka umowa o pracę powinna zawierać określenie czasu pracy, czasu trwania umowy (przy umowie terminowej), wysokości wynagrodzenia, miejsca pracy i wymiaru urlopu. Bardzo istotne jest też dokładne wyszczególnienie zakresu obowiązków na stanowisku pracy. Podobnie jak w Polsce, wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech będzie zależało od długości zatrudnienia. Im dłuższy okres pracy, tym dłuższy termin wypowiedzenia.

Praca na niemieckiej umowie jest bardzo korzystna, zapewnia już po pięciu przepracowanych latach otrzymanie minimalnej niemieckiej emerytury. Jest możliwość otrzymania Kindergeld i innych dodatków socjalnych. Podatki i składki emerytalne są odprowadzane w Niemczech. Podatki zależą od klasy podatkowej, a na jej określenie mają wpływ m.in. stan cywilny, liczba dzieci, miejsce zamieszkania, okres przebywania na terenie Niemiec. Wynagrodzenia z niemieckiej umowy nie może zająć komornik.

 

Dlaczego warto wybrać umowę niemiecką, korzystając z usług agencji pracy?

Dla osób nieznających języka niemieckiego problemem jest to, że umowa jest zawierana w języku niemieckim. Dlatego warto skorzystać z pomocy licencjonowanych agencji pracy.

Dobrym przykładem może być Agencja FindeHR. Zajmuje się ona rekrutacją do sprawdzonych firm partnerskich, w których pracownik może planować rozwój swojej kariery. Przyszły pracownik umowę o pracę, z pełnym zabezpieczeniem socjalnym, podpisuje bezpośrednio z firmą, w której będzie pracował.

Pomoc agencji Finde HR obejmuje także przejście całej procedury zatrudnienia oraz wsparcie koordynatorów przez pierwszy miesiąc zatrudnienia. Dzięki temu pracownicy, którzy nie znają jeszcze języka, o wiele łatwiej przystosowują się i lepiej wykonują swoje obowiązki.

Jak widać, dobra agencja pracy może zdecydowanie ułatwić zdobycie dobrej pracy w Niemczech, pomagając jednocześnie w przebrnięciu przez skomplikowane nieraz procedury zatrudnienia.