Budowa własnego domu wiąże się ze znacznymi wydatkami. Z tego powodu wielu inwestorów poszukuje oszczędności, które mogłyby nieco zmniejszyć ostateczny koszt inwestycji. Jednym z wartych uwagi rozwiązań jest możliwość dokonania odliczeń od podatku. Czy projekt budowlany im podlega? Jakie elementy można uwzględnić w swoim rozliczeniu?

 

Odliczenia od podatku – prosta droga do sporych oszczędności

W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się informacje o zmianach w przepisach dotyczących odliczeń i ulg budowlanych. Tematy te – szczególnie popularne w okresie kampanii wyborczych – elektryzowały szerokie grono osób poszukujących oszczędności przy okazji budowy domu czy zakupu mieszkania. Tymczasem wiele spośród podnoszonych rozwiązań pozostało wyłącznie w sferze planów. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ulg i odliczeń, z których być może skorzystali nasi znajomi realizujący swoją inwestycję kilka lat wstecz. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że ulgi, po które wówczas sięgali – niestety już nie obowiązują. Z tego względu zanim zaczniemy rozważać możliwość dokonania odliczeń, zweryfikujmy swoją wiedzę w urzędzie skarbowym, który przekaże nam najbardziej aktualne informacje na ten temat.

 

Czy projekt domu można odliczyć od podatku?

Jednym z pierwszych wydatków związanych z przedsięwzięciem budowlanym jest zamówienie projektu budowlanego. Jego ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych – w przypadku gotowych rozwiązań ze strony https://projekty.muratordom.pl, sięgając nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli zdecydujemy się na zamówienie indywidualnego projektu budowlanego. Pomimo stosunkowo sporej ceny, projektów domów nie da się odliczyć od podatku. Zatem co dokładnie możemy wykazać w swoim rozliczeniu, aby zmniejszyć wysokość podatku?

 

Może warto skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Obecnie na spore korzyści mogą liczyć osoby planujące termomodernizację. Korzystając z niej możemy zyskać zwrot poniesionych kosztów do kwoty 53 tysiące złotych. Ulga ta jest dedykowana dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy dokonują prac modernizacyjnych w już zamieszkałych budynkach. W jej ramach możemy ocieplić obiekt, wymienić obecny w nim kocioł na paliwo stałe na nowoczesne źródło energii czy przeprowadzić audyt energetyczny. Co więcej, obejmuje ona także montaż fotowoltaiki lub pompy ciepła. Nie ma tutaj znaczenia, jak długo mieszkamy w swoim domu. Dzięki temu z tej ulgi mogą skorzystać wszystkie osoby - nawet te, które dopiero niedawno oddały budynek do użytkowania.

 

Czy można wnioskować o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych ?

Osoby, które w okresie pomiędzy 2 stycznia 2014 roku a 30 września 2018 roku dokonały zakupu materiałów budowlanych w celu budowy, przebudowy lub rozbudowy domu, mogą otrzymać zwrot części wydatków. Muszą one jednak spełniać kilka warunków, takich jak wiek poniżej 36 lat w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia, posiadanie prawa własności tylko do jednego budynku mieszkalnego - tego, który został wybudowany za pomocą materiałów, za które przysługuje zwrot. Istotna jest także powierzchnia użytkowa budynku - nie może przekraczać 75 m2 w przypadku lokalu mieszkalnego i 100 m2 – w przypadku domu jednorodzinnego, a przedsięwzięcie realizowane było na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. albo na podstawie zgłoszenia budowy.  Pamiętajmy, by obowiązkowo zbierać imienne faktury wystawione na zakupione towary. Tylko na ich podstawie możemy wnioskować o zwrot części wydatków związanych z budową wymarzonego domu.

 

Choć odliczenie kosztu projektu domu od podatku nie jest możliwe, istnieją jednak inne sposoby, które pozwalają ograniczyć wydatki związane z budową budynku mieszkalnego. Mowa tu między innymi o popularnej uldze termomodernizacyjnej, z której obecnie korzysta wielu inwestorów. Pamiętajmy tylko, by zawsze dopytać u źródła, czy brane przez nas pod uwagę odliczenie nadal obowiązuje. Dzięki temu unikniemy przykrego rozczarowania, gdy nie uda nam się uzyskać spodziewanego zwrotu już poniesionych kosztów.