Młodzi ojcowie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego jakiego rodzaju prawa urlopowe przysługują im, w związku z tym, iż na świecie pojawiło się czy też dopiero pojawi się ich dziecko. Warto zatem zasięgnąć nieco wiedzy, by następnie z niej skorzystać!

Przede wszystkim, należy zaznaczyć, że każdy mężczyzna, który właśnie został ojcem, ma prawo do urlopu ojcowskiego. To jednak nie wszystko, ponieważ niektórzy panowie mogą też skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Czym się one różnią i kto właściwie może je dostać?

Zarówno urlop ojcowski, jak i macierzyński przysługują mężczyznom, którzy są pracownikami. To w jakiej branży pracuje świeżo upieczony tata nie ma tak naprawdę żadnego znacznie – musi on tylko wypełnić stosowny wniosek i złożyć go u pracodawcy. Ten z kolei, na podstawie odpowiednich zapisów prawa, ma obowiązek udzielenia takiego urlopu.

Na czym zatem polega urlop ojcowski oraz urlop tacierzyński ?

Najważniejsze co musimy wiedzieć to fakt, iż możliwości skorzystania z nich nie mają panowie, którzy pracują na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Urlop ojcowski, którego wymiar w 2016 roku wynosił 2 tygodnie, należy się każdemu ojcu i przyznaje się go niezależnie od urlopu macierzyńskiego.

Natomiast w przypadku urlopu tacierzyńskiego, warunkiem jego udzielenia jest zrzeczenie się przez matkę dziecka części urlopu macierzyńskiego, właśnie na rzecz ojca.

Ile zatem może trwać takiego rodzaju urlop?

Zależy to wyłącznie od tego ile tygodni urlopu pozostanie niewykorzystanych przez matkę dziecka. Jak nietrudno się domyślić oba te rodzaje urlopów przeznaczonych dla ojców, są niezwykle ważne dla całej rodziny. Obecność ojca przy dziecku, jak i jego matce, pozwala na pełne uczestnictwo mężczyzny w opiece nad maluchem oraz na pomoc kobiecie, która potrzebuje nieco odpoczynku po trudach związanych z samym porodem.

Warto przy tym wiedzieć, iż prawo do urlopu ojcowskiego posiadają nie tylko ojcowie biologiczni, ale również Ci adopcyjni. Można z niego skorzystać jedynie do momentu, w którym dziecko skończy 12 miesiąc życia, w przypadku ojców biologicznych, albo też gdy chodzi o ojca adopcyjnego, do 12 miesięcy od chwili kiedy wyrok adopcyjny zostanie uprawomocniony. Ale tylko do ukończenia przez dziecko 7 roku życia. Co więcej, ojciec nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka, by skorzystać z urlopu ojcowskiego.