Żyjemy szybko, dynamicznie, pod presją czasu. Narzucając sobie niewyobrażalne tempo, rozdzielając priorytety na dobra zewnętrzne i materialne, zapominamy dbać o skarb, jakim jest życie. Ściganie się z własnymi pragnieniami i lękami doprowadza do tego, że nie mamy czasu zdrowo się odżywiać, zapominamy pić odpowiednią ilość płynów. Funkcjonujemy pochłaniając swoje posiłki w biegu, zapijając je energetykami lub hektolitrami kawy zamiast wody, z której w 60 - 70% składa się ciało dorosłego człowieka. Z wody, nie z kawy, i to jej właśnie potrzebujemy do życia.

Ile wody dziennie?

Zakłada się, że dziennie powinniśmy wypijać od 1,5l do 2l wody. Nie jest to mitem, lecz prawdą raczej niekompletną. To miara mocno uśredniona, wokół której bezpiecznie może oscylować dorosła osoba. W innej z teorii wierzy się, że wspólnym mianownikiem jest waga. Wówczas 30 mililitrów na każdy kilogram masy ciała jest odpowiednią dawką. Kiedy wspólny mianownik przeniesiemy na ilość spożywanego pokarmu, wymagane jest dostarczanie 1ml wody na 1kg pożywienia. To jednak tylko średnie. Warto przyjrzeć się zagadnieniu jeszcze bliżej. W rzeczywistości to, ile wody powinniśmy dostarczać organizmowi, jest silnie uzależnione od bardzo wielu czynników jednocześnie. Tryb życia, waga, a nawet płeć czy ilość spożywanych pokarmów znacząco wpływa na indywidualne zapotrzebowanie każdego organizmu. Warto obserwować swoje ciało, przeanalizować własne możliwości i zapotrzebowania, i wychodząc ze średniej, dopasować swoje dzienne spożycie indywidualnie.

Dobra woda, zdrowa woda - czyli jaka?

Woda płynie w każdym z kranów. Dlaczego kupujemy wodę w sklepach, skoro regularnie płacimy opłatę za wodę wraz z rachunkami? Czy w istnieje woda niezdrowa? Oczywiście. Zanieczyszczona, brudna woda, pełna kamienia i bakterii może być przyczyną wielu chorób. Dlatego tak często decydujemy się na wodę butelkowaną. Ze strachu przed nierzetelnym przefiltrowaniem wody w oczyszczalni bądź nie ufając stanowi rur, przez które płynie. Jest jednak na to rozwiązanie. Nie trzeba kupować niemożliwych ilości plastikowych butelek, które z każdym dniem coraz bardziej zanieczyszczają środowisko. Wodę każdy może filtrować samodzielnie. Potrzebne do tego są szczególnie w tym celu zaprojektowane filtry dzbankowe (np. www.dafi.pl), które skutecznie oczyszczają wodę z zanieczyszczeń. Takie filtry do wody pitnej to bardzo korzystne rozwiązanie. Po przefiltrowaniu, nie sposób doszukać się w niej nieprzyjemnego zapachu czy smaku, a ponadto ma się gwarancję dobrej jakości, jakiej nie dostarczają nawet producenci wód butelkowanych. Dodatkowo taki dzbanek do filtrowania wody może również ciekawie wyglądać w naszej kuchni gdyż ma bardzo nowoczesny design. To niezwykle istotna kwestia, która w obecnych czasach jest trochę pomijana. Warto poświęcić chwilę temu zagadnieniu, ponieważ od tego może zależeć czyjeś samopoczucie, stan zdrowia, a nawet życie.