Ciąża jest z jednej strony bardzo wyjątkowym i radosnym, a z drugiej dość trudnym okresem dla każdej kobiety. Radosnym – bo przecież czekanie na narodziny dziecka i sama świadomość powstawania nowego życia jest wręcz niesamowita. Z drugiej jednak strony nie jest to łatwy czas. Kobieta w ciąży właściwie bez przerwy narażona jest na liczne problemy zdrowotne, co stanowi spore utrudnienie w normalnym, codziennym funkcjonowaniu i przede wszystkim prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków zawodowych. Warto zatem wiedzieć o tym, że kobiety w ciąży mogą udawać się na urlopy zdrowotne, jeśli ich stan w sposób uzasadniony nie pozwala na dalsze wykonywanie obowiązków.

Kiedy kobieta może udać się na zwolnienie lekarskie?

Aby uzyskać prawo do zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży, trzeba przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł wystawić stosowne zaświadczenie o stanie zdrowia pacjentki. Popularne L-4 powinno być wówczas oznaczone kodem B który informuje, że kobieta ze względu na swój stan nie może wykonywać obowiązków zawodowych. Kobieta w ciąży może udać się na zwykłe zwolnienie lekarskie – wówczas jej zaświadczenie nie posiada oznaczenia kodem B. Długość takiego urlopu jest zróżnicowana, w zależności od potrzeb konkretnej pacjentki. Przepisy dopuszczają jednak maksymalnie 270 dni. Prawo do takiego urlopu i związanego z nim wynagrodzenia przysługuje wyłącznie osobom pracującym na umowę o pracę, które regularnie odprowadzają składki do ZUS.

Wynagrodzenie na zwolnieniu w ciąży

W odróżnieniu od zwykłego zwolnienia lekarskiego, kobiety w ciąży mogą liczyć na pełne wynagrodzenie. Jego wysokość oblicza się na podstawie średniej pensji z roku poprzedzającego przejście na takie zwolnienie. Przez pierwsze 33 dni trwania urlopu wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę, natomiast przez wszystkie pozostałe – przez ZUS. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kobieta zatrudniona jest w niewielkiej firmie, zatrudniającej poniżej 20 pracowników. Wówczas od samego początku trwania urlopu wynagrodzenie wypłacane jest przez ZUS. Takie zwolnienie lekarskie może trwać do końca ciąży. Od razu po narodzinach dziecka kobieta może przejść na urlop macierzyński, w czasie którego nadal otrzymywać będzie pełne wynagrodzenie. [wp_ad_camp_2]